Gastronomisk totaloplevelse på Nationalmuseet og koncert med Søs Fenger
Præsenteres af Julian Gård
Restaurant Julian og Julian Gård inviterer dig indenfor på Nationalmuseet i Egmonthallen til en gastronomisk totaloplevelse med spændende foredrag, dokumentarfilmen "Så Meget Godt I Vente" og middag med toner fra Søs Fenger og Band.
Restaurant Julian og Julian Gård har kreeret en bæredygtig menu baseret på frilands-råvarer fra deres 37Ha store landbrug i Gilleleje og biodynamisk kød fra Thorshøjgaard. De garanterer dig en autentisk madoplevelse, hvor råvarerne er dyrket med kærlighed og respekt for naturen.
Aftenens 3-retters menu består af:
* Nordisk Bresaola marineret i øl og honning serveret med årstidens frilandsgrønt
* Braiseret og stegt kød fra Thorshøjgaard serveret med sensommer frilandsgrønt og sauce
* Sensommerens frilands-jordbær & hø
Derudover er velkomstdrink, vand, brød og smør inkluderet i billetprisen for middagen. Søs Fenger og Band vil under middagen give koncert og skabe god stemning.
Før middagen har du mulighed for at komme til særvisning af den anmelderroste dokumentarfilm ” Så Meget Godt I Vente” om Thorshøjgaard. Filmen bliver fremvist i biografsalen på Nationalmuseet. Efterfølgende kan du opleve et eksklusivt foredrag med filmens hovedperson Niels Stokholm og Restaurant Julians ejer Jesper Julian Møller, der også medvirker i filmen.
Se traileren til ”Så Meget Godt i Vente”
http://www.doxbio.dk/movie-archive/saa-meget-godt-i-vente/
Støt op om et godt budskab, så lover de at levere en god oplevelse.
Adresse: Nationalmuseet, Ny vestergade 10, 1471 København K
Læs mere på:
www.restaurantjulian.com