Frederiksberg Høstfest: Sans Souci x Magnatum

Præsenteres af Copenhagen Cooking 2023

Sans Souci er et sted, et køkken og en holdning. Der er ingen dikkedarer på vores tallerkner, men derimod en stærk tro på, at mad sgu skal smage rigtig godt. På Sans Souci har vi kun et liv og det skal være sorgløst, når vi spiser, drikker og taler sammen.

Vores køkken bygger på to enkle principper: kun den, der mestrer det gode håndværk, kan trylle velsmag frem i køkkenet. Og kun med de bedste råvarer kan det lade sig gøre. Vi arbejder med de mest dedikerede leverandører for at sikre, at de bedste råvarer finder vej til din gane.

Med Oliver Hass Lerche i spidsen er køkkenet et sted, hvor der både dyrkes traditioner kendt og elsket fra de franske bistroer, og hvor man samtidig kan opleve det danske frokostkøkken med respekt for lokale og velsmagende råvarer. Oliver Hass Lerche er udlært i Frankrig og der hans madhjerte for alvor blev udviklet. Først på Auberge de Vermont i Lille og senere på restauranterne Bloempot og Bierbuik. De sidste to år har Oliver været assisterende køkkenchef på Dragsholm Slot og bringer også derfra sin respekt for lokale råvarer med sig.

Magnatum leverer trøfler til Sans Souci og til årets høstfestmenu. Yavor Simeonov grundlagde Magnatum i 2017 og har siden været dedikeret til at levere førsteklasses trøfler til sine kunder. Det startede i det små og når Yavor ikke passede sit job som kok i det Københavnske restaurationsmiljø, distribuerede han trøfler fra bagsmækken på hans Ford. Ved at være en værdifuld sparringspartner og altid levere af højeste kvalitet, er Magnatum i dag vokset til at være en af de bedste leverandører af trøfler og kaviar til danske restauranter og hoteller.

Det praktiske: • Du skal selv medbringe tallerken, bestik og glas. • Vi sørger for både øl- og vinbarer på Alléen. • Du kommer til at sidde ved den restaurant, du køber billet til, så husk at købe billetter til samme restaurant, hvis I gerne vil sidde flere sammen. • Vi mødes fra kl. 17.00, og kl. 18.00 sætter vi os alle til bords. Kl. 21.00 siger vi tak for mad og på gensyn næste år.

I tilfælde af regn ...
Flyttes arrangementet til under Bispeengbuen.

Il Fornaio sørger for håndlavet Primitivo surdejsbrød til bordet, og prisvindende økologisk extra jomfruolivenolie til at dyppe brødet i.

Partnere: Frederiksberg Høstfest er et partnerskab mellem Frederiksberg Kommune og Copenhagen Cooking.

Bemærk at prisen nedenfor er eksklusiv billetgebyr.


Menu

Forret
Ratatouille med sauce vierge og croutoner på surdejsbrød fra Hart Bageri.

Hovedret
Kyllingebryst fra Hopballe Mølle farseret med ventrèche og kantareller serveret med nye danske kartofler, ærter franchise med sommertrøfler og sauce blanquette.

Dessert
Fersken tarte tatin med vaniliecreme og honningtrøfler.



Adresse: Frederiksberg Høstfest, Frederiksberg Allé, 1820 Frederiksberg

En del af Copenhagen Cooking

Arrangementet er en del af Copenhagen Cooking, en årligt tilbagevendende madfestival i København. I 10 dage fra den 18. – 27. august samler vi de absolut bedste kokke, restauranter, gastro-nørder, kulturinstitutioner og madfolk for at hylde hovedstadens madscene.

Følg Copenhagen Cooking her: 
Facebook
Instagram
Nyhedsbrev

Der er ingen billetter til salg i øjeblikket til denne event.